Гідротурбінний цех № 83

11.01.2019

Гідротурбінний цех є одним з основних на заводі. Разом з паротурбінним вони створюють кістяк всього виробництва. І не дивно, адже тут розташовано виробництво обладнання для гідравлічних електростанцій. Про свій цех та колектив, який працює в ньому, розповідає начальник гідротурбінного цеху Юрій Андрющенко.

- Історія нашого цеху почалася в 1952 році. А вже в 1954 році була випущена перша гідротурбіна. З 1956 року ми почали виготовляти гідротурбіни з розробок свого спеціального конструкторського бюро (СКБ гідротурбін). У нашому цеху виготовляється обладнання для ГЕС та проводяться випробування цього обладнання для замовника. Перелік того, що може виготовляти наш цех досить великий - за довгий час існування були виготовлені турбіни радіально-осьового типу, поворотно-лопатевого типу, горизонтальні капсульні турбіни, передтурбінні затвори.

Все це можливо завдяки унікальним верстатам. Так, у нашому цеху встановлено верстат "Гігант", що дозволяє обробляти деталі до 20 метрів у діаметрі. Саме на ньому проводилась механічна обробка деталей для Дністровської ГАЕС – найголовнішого проекту останніх років. Крім цього, ми маємо спеціальний стенд для проведення гідравлічних випробувань, аби запевнити замовника у якості нашої продукції.

Багато робітників цеху відзначені високими державними нагородами, мають звання заслуженого машинобудівника. Так за створення і освоєння на Нурекській ГЕС найбільших в світі кульових затворів , начальнику гідротурбінного цеху Вовченко О.С. і бригадиру слюсарів-складальників Ткаченко П.А. була присуджена Державна премія Таджицької РСР.

При досвідченому і мудрого керівництві начальників цеху Вовченко О.С., Макарука В.Н., Литвиненко В.Н., Рубіна Б.М., Звягінцева А.В. був створений згуртований, висококваліфікований колектив гідротубінного цеху. Результатом праці якого стало виготовлення та поставка гідротурбінного обладнання в країни Європи, Південної Америки, Азії і всього пострадянського простору.

Якщо говорити про найбільш значні та видатні проекти, що завантажили наш цех за останні 5 років, то неможливо не сказати про роботу "Турбоатома" над замовленням для Дністровської ГАЕС. Проект будівництва цієї станції – найбільшої у Європі – дав роботу абсолютно всім цехам на заводі. Це перша в Європі оборотна гідромашина, здатна максимально видавати в турбінному режимі 390 МВт, у насосному - споживати 420 МВт.

Серед інших значних робіт можна відзначити замовлення для Канівської ГЕС. Не так давно був зданий замовнику спрямувальний апарат для гідротурбіни типу ПЛ-15-ГК-600. А у жовтні 2017 року на станцію було відвантажено робоче колесо та спрямувальний апарат для гідротурбіни (станційний № 1). За контрактом нам належить виготовити 7 таких турбін в повній комплектації для реконструкції двох енергоблоків на станції. Ця робота важлива тим, що виконується на гроші ЄБРР, а тендер "Турбоатом" виграв у інших своїх конкурентів.

Також на початку року нами було виготовлено обладнання для Середньодніпровської ГЕС, робота над яким також проводиться на гроші ЄБРР. За цим контрактом ми маємо реконструювати дві повторотно-лопатеві гідротурбіни.

Проводиться робота над виготовленням трьох радіально-осьових гідротурбін типу РО75-В-300 для Київської ГАЕС. Як мені відомо, за конрактом наш завод розробляє документацію, проводить модельні випробування, а після виготовлення турбін – пусконалагоджувальні роботи та введення в експлуатацію.

За останні два роки нашим цехом було виготовлено обладнання для Каховської ГЕС (станційний № 1). Зокрема, на станцію було відвантажено робоче колесо з деталями та вал. За контрактом "Турбоатом" модернізує поворотно-лопатеву турбіну для гідроагрегату. Було виготовлено нові лопатки спрямувального апарату, вал, оновлені робоче колесо, верхнє та нижнє кільця апарату тощо. У 2016 році нами було завершено виготовлення обладнання для станційного № 2.

Також хотів би відзначити нашу участь у створенні радіально-осьового робочого колеса для гідротурбіни індійської ГЕС Ларджи, діаметр якого склав 3450 мм.

У планах на наступний рік у нашого цеху продовження роботи над виготовленням обладнання для перелічених вище станцій.

На сьогоднішній день в гідротурбінному цеху працює, на мою думку, найкращий колектив - сплав досвіду, зрілості і молодості, працюють з повною віддачею мотивовані високою заробітною платою та соціальним захистом.

Ми впевнено дивимося в майбутнє – в цеху працює та навчається багато молоді, модернізується обладнання, впроваджуються нові технології, прогресивний інструмент і сучасні методи та прийоми роботи.

Користуючись нагодою, сердечно вітаю з Ювілеєм Наш завод. Бажаю, щоб набутий цінний досвід і високі результати роботи з кожним роком були все більше і краще. Щиро бажаю всім співробітникам професійного успіху і стабільного фінансового росту, міцного здоров'я, взаєморозуміння і постійного прагнення до досконалості!

Честь і слава Турбоатому!