Цех механообробного та зварного виробництва № 72

14.01.2019

Один з найважливіших цехів на "Турбоатомі" - цех механообробного та зварювального виробництва № 72, у якому працює більше 240 робочих. Саме з нього виходять конденсатори для атомних станцій України та світу, зварюються великі та габаритні деталі для теплових та гідроелектростанцій. Крім цього, це ще й найбільший цех заводу за розмірами. Напередодні ювілею про життя цеху та завдання, що перед ним стоять, розповів його начальник Геннадій Черкашенінов.

Геннадій Черкашенінов очолює цех уже 15 років. Він почав працювати на "Турбоатомі", коли 72 цех розміщався у невеликій споруді на два просвіти, що зараз виглядає, як прибудова до величезної будівлі. Саме у цьому корпусі, котрий на заводі називають "корпусом товарів народного споживання", починали збирати конденсатори та "мільйонники" більше 30 років тому.

- Розпочну з того, що за останні роки завод освоїв виготовлення конденсаторів нового виконання – блочно-модульного з неіржавними стальними та титановими охолоджувальними трубками. З 2010 року "Турбоатом" виготовив 18 таких конденсаторів, а ще 2 знаходяться наразі у виробництві. Виготовлені вони були в якості модернізації.

Попередні конденсатори були простішими в плані виготовлення, бо велика частина роботи виконувалась при монтажі на станціях. У наш непростий час, отримати потрібний контракт стає дедалі важче. Зокрема, строки на виготовлення конденсаторів дуже жорсткі. Тому керівництво заводу ризикує та закупає необхідні матеріали заздалегідь, що допомагає нам виготовляти необхідне обладнання з дотриманням контрактних строків.

Що стосується планів на 2019 рік, то у січні буде підготовлений до здавання перший корпус конденсатора для Южно-Української АЕС. Конденсатори виготовляються за власним проектом АТ "Турбоатом". Всього буде виготовлено 4 таких корпуси, кожний з яких складається з 8-ми модулів.

Безумовно, в кожне виготовлене обладнання вкладена праця всього заводу. Зокрема, велика заслуга в успішному розвитку "Турбоатома", на мою думку, належить Віктору Суботіну, який постійно шукає нових замовників, нові контракти. І якщо він каже, що замовлення буде нашим, так воно і виходить.

Якщо говорити про 72 цех, то можу сказати, що наш колектив працездатний. Коли тільки завод починав оволодівати новою технологією виготовлення конденсаторів, кожному робітнику цеху доводилось вивчати всі нюанси та особливості нового процесу, серед яких була технологія зварювання по титану та вариво трубок, оскільки фактично таких конденсаторів "Турбоатом" раніше не виготовляв. Робітники цеху приклали всі свої зусилля та знання, аби застосувати нову технологію на виробництві.

Мені вдалося повернути на завод справжніх фахівців, які працювали на збиранні конденсаторів та мають величезний досвід. Зокрема, Юрій Міщенко, його бригада займається набиванням трубками та збиранням модулів конденсатора. Хочу також відзначити бригаду Григорія Кирика, на плечах якої лежить майже все зварювання, що відбувається у цеху. Орбітальним зварюванням, а саме приварюванням трубок в модулях конденсатора, та зварюванням діафрагм займається об’єднана бригада під керівництвом Ігоря Хитрякова.

Бригада обрубників під керівництвом Олександра Василенка завжди працює злагоджено та на результат. Вони приступають до роботи наприкінці процесу, коли треба надати виготовленій деталі, так би мовити, товарний вигляд. Маю сказати, що всі бригади злагоджені, працюють у повну силу, при необхідності й у 1,5 зміни та у вихідні. Адже вони з розумінням ставляться до виробничих завдань та плану виробництва.

До речі, саме цим бригадам належить обладнання, виготовлене цехом останніми роками. Зокрема, у 2018 році було виготовлено та відвантажено конденсатори для Запорізької та Южно-Української атомних електростанцій, серед яких два "круглих" конденсатори КП-1650.

Також було виготовлено три робочих колеса: для Дністровської ГАЕС четверте колесо, перше з трьох для Київської ГАЕС та вже п’яте - для ГЕС Ларджі (Індія).

Серед старожилів, які починали працювати в цеху з часів його заснування, хочу відзначити токаря-карусельника Віктора Плугатара, розточувальників Володимира Склярова, Анатолія Гербіна. Вони не тільки віддали заводу більшу частину свого життя, але й діляться своїм знанням з молодими робочими, які приходять до цеху.

Також не можу не згадати мого заступника Євгена Пасічника, на плечі якого фактично покладено керування цехом. Його робота є великою допомогою мені.

Що до обладнання, то за останні кілька років у цеху проведено серйозну модернізацію: переведений на числове програмне керування (ЧПК) верстат Skoda, модернізовано за участю німецьких спеціалістів НС-6640. І що важливо, вся модернізація виконується за власні кошти підприємства, без залучення кредитів. Придбано було також обладнання для орбітального зварювання, завдяки якому покращилась якість продукції, що виготовляється цехом 72.

"Турбоатому" я хотів би побажати процвітання та рухатися тільки вперед, тримати марку підприємства та нарощувати виробництво.