"Продукція" Турбоатома " використовується в 45-ти країнах світу, що говорить про її високу якість", - С.Ільінський

24.04.2019

"Турбоатом" належить до числа найбільших підприємств світу з проектування і виробництва парових і гідравлічних турбін, гідравлічних затворів і іншого енергетичного устаткування. Щоб залишатися конкурентоспроможними на світовому ринку необхідно постійно розвиватися. Звичайно ж, удосконалювати, перш за все, потрібно якість продукції, що випускається. Наскільки складно крокувати в ногу з часом і бути затребуваним в неймовірно конкурентному світовому середовищі розповів заступник генерального директора "Турбоатома" по якості Сергій Ільінський.

- Розкажіть, хто сьогодні є основним конкурентом "Турбоатома" на світовому ринку?

"Турбоатом" - один з провідних виробників турбінного обладнання в світі, тому і нашими основними конкурентами є великі світові компанії такі як: "Сіменс", "Фойт" (Німеччина), "Альстом" (Франція), "Андріц" (Австрія), "Мітсубісі" та "Тошиба" (Японія), "Силові машини"(Росія). Крім того, серйозну конкуренцію на ринку становлять компанії з Китаю, Індії, Кореї.

- Чи складно відповідати стандартам світової якості продукції в українських реаліях?

Звичайно ж, складно. Проте, "Турбоатом" багато років є активним учасником на зовнішньому ринку енергетичного устаткування. Наша продукція сьогодні використовується в 45-ти країнах світу! Ми виконали десятки проектів (контрактів), що стосуються розробки, виготовлення, постачання, монтажу і пуско-налагоджувальних робіт. Звісно, основна вимога замовника - якість продукції, сировини, комплектуючих, які повинні відповідати вимогам міжнародних стандартів.

Членство України в СОТ і інтеграція в ЄС вимагає переходу на міжнародні та європейські стандарти, що регламентують вимоги до якості і безпеки продукції, що поставляється на глобальний ринок. Після анулювання багатьох застарілих стандартів, "Турбоатом", як і багато інших українських компанії, зіткнулися з необхідністю переходу на міжнародні нормативні документи.

Ми завжди були орієнтовані не тільки на український ринок. Це дало можливість планомірно впровадити міжнародні стандарти якості у всіх сферах діяльності заводу. Зокрема, фахівці "Турбоатома" пройшли навчання по різних напрямках: від зварювального виробництва до контролю якості сировини, використовуваних матеріалів тощо. Звичайно ж, значні кошти вкладаються в переобладнання нашого виробництва. Так, за останні 10 років в технічне переозброєння підприємства було вкладено понад 70 млн доларів.

- Які сертифікати якості має сьогодні "Турбоатом"?

Починаючи з 1996 року на підприємстві діє основний документ - "Керівництво по Системі менеджменту якості", розроблений відповідно до Міжнародного Стандарту ISO 9001: 2015 і ідентичний йому Національний стандарт України ДСТУ ISO 9001: 2015.

Щорічно в ході міжнародних аудитів ми підтверджуємо відповідність нашої Системи менеджменту якості міжнародним стандартам. Основна мета підприємства - виробляти продукцію, яка по надійності, безпеці, технічному рівню і конкурентоспроможності відповідає, або навіть перевершує вимоги і очікування споживачів. За результатами проведеного аудиту, "Турбоатом" офіційно затверджений постачальником НАЕК "Енергоатом".

Наявність Сертифікату відповідності дає можливість на рівних конкурувати з провідними виробниками турбінного обладнання на міжнародному ринку, брати участь в торгах і вигравати тендери. Показовий приклад: підписаний в березні цього року контракт з ПрАТ "Укргідроенерго" на проведення реконструкції 2-х гідроагрегатів (ст. №№ 4, 5) Кременчуцької ГЕС. Тендер на цей контракт ми виграли у провідного виробника енергетичного обладнання Andritz Hydro (Німеччина).

- Чи є конкретні приклади у вашій роботі, коли якість виготовлення продукції стали пріоритетними в завоюванні нових замовлень для підприємства?

На ринку України "Турбоатом" займає провідну, лідируючу позицію, перемагаючи практично у всіх тендерах. Приклад: в результаті жорсткої конкурентної боротьби ми виграли тендер на поставку конденсатора для Южно-Української АЕС, який після монтажу і пуску дав приріст потужності блоку на 25 МВт. І саме цей показник став пріоритетним при проведенні тендерів на поставку конденсаторів для 2-го і 3-го блоків Южно-Української АЕС. Якість виготовленого, змонтованого і запущеного в експлуатацію устаткування для 3-х гідроагрегатів Кременчуцької ГЕС з підтвердженням всіх необхідних замовником характеристик стали пріоритетними у виграші тендеру на контракт з "Укргідроенерго", про який я згадав вище.

- Розкажіть про інновації у виробництві підприємства?

Наші конструктора і зварювальники, спільно з Інститутом електрозварювання імені Є.О. Патона, розробили технологію виготовлення зварювально-кованих роторів парових турбін з композитних сталей. Також на "Турбоатомі" створені і впроваджені у виробництво лопатки з титанового сплаву для роторів парових турбін потужністю 1000 МВт. В тому числі, інноваційним нововведенням є розробка нових типів конденсаторів з корозійностійких матеріалів для турбін-мільйонників. Хочу зазначити, що робочі лопатки з титанового сплаву, конденсатори для турбін, циліндр середнього тиску, які виробляє сьогодні "Турбоатом", є прикладом імпортозаміщення.