"Турбоатом" здав замовнику напрямний апарат для Канівської ГЕС

22.07.2019

У липні поточного року АТ "Турбоатом" здало замовнику третій напрямний апарат із семи запланованих для гідротурбіни типу ПЛ-15-ГК-600 для Канівської ГЕС (станційний № 15).

Відвантаження обладнання на станцію заплановано на кінець поточного місяця. Також продовжуються роботи над обладнанням для четвертої гідротурбіни. Фахівці заводу здали представникам станції функціональні випробування робочого колеса. Приступити до збирання четвертого напрямного апарату планується наприкінці серпня.

Згідно з контрактом, підписаним в листопаді 2016 року, підприємство виготовить і поставить 7 гідравлічних турбін ПЛ 15-ГК-600 в повній комплектації для реконструкції двох енергоблоків Канівської ГЕС.

Цей контракт став результатом першого спільної участі "Турбоатому", який виступив генпідрядником, і його партнерів - ДП "Завод "Електроважмаш" (поставка за контрактом семи генераторів) і Консорціуму "НВО Укргідроенергобуд" (поставка за контрактом восьми допоміжних систем гідроагрегатів та шефмонтаж обладнання). Угоду про співпрацю між партнерами було підписано у жовтні 2015 року. Контракт розрахований на кілька років, кінцевий термін поставки всього обладнання - кінець травня 2021 року.

Тендер на гроші ЄБРР проходив у два етапи протягом трьох років. "Турбоатом" за співвідношенням ціни та якості переміг своїх конкурентів - німецький консорціум ANDRITZ HYDRO і китайське підприємство Power China-Nari.

Напрямний апарат регулює витрату води через турбіну, а також припиняє доступ води до робочого колеса та у нижній б'єф. Конструктивно він виконується конічного типу з 24-ма лопатками. До складу напрямного апарату входять: зовнішнє й внутрішнє кільце, реґулювальне кільце, лопатки з механізмами повороту тощо. Лопатки управляються за допомогою двох сервомоторів через механізми повороту лопаток і реґулювального кільця.

Поворот лопаток напрямного апарату здійснюється синхронно з розворотом лопатей робочого колеса за комбінаторною залежністю забезпечуючи безударне натікання потоку на лопаті робочого колеса і, як наслідок, оптимальний ККД турбіни.