"Один з найбільших платників податків в Харківській області та одне з найбільших промислових підприємств - завод" Турбоатом "перейшов на режим неповного робочого часу. Про те, як пандемія короновіруса і карантин впливають на роботу підприємства говоримо сьогодні з його генеральним директором Віктором Суботіним".
- За інформацією харківського офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в минулому році "Турбоатом" був другим серед платників податків Харківщини після тютюнової фабрики за перші три квартали 2019 року. Скільки підприємство сплатило податків в минулому році?
- Хочу сказати, що "Турбоатом" є одним з найбільш рентабельних машинобудівних підприємств України. На початку поточного року ми порахували, скільки грошей заплатили державі за останні 10 років. Виявилося, що податків, в тому числі і дивідендів на державну частку, ми заплатили в розмірі 430 млн дол. Це величезна сума.
У минулому році ми заплатили до півмільярда податків, а податків разом з дивідендами - 1 млрд 100 млн грн. Це дуже велика сума, яка нам далася не просто. Так склалося, що за минулий рік уряд затребував від державних підприємств 90% прибутку. Це вперше за 10 років, коли ми віддали державі 90% прибутку, це було складно.
- А за фінансовим планом на 2020 рік?
- Півмільярда. Це цілком посильне завдання, якщо всі плани реалізації будуть виконані виходячи з тієї ситуації, в яку впадає економіка країни.
- 17 березня, коли уряд запровадив загальнонаціональний карантин, ваше підприємство перейшло на режим неповного робочого часу, про це повідомляв ваш сайт. Що це означає, скільки людей пішли у відпустки, оплачувані або неоплачувані, скільки людей залишилося на робочих місцях?
- Хочу підкреслити, що епідемія короновіруса, це серйозне випробування для всього людства і наше завдання, перш за все, зберегти життя і здоров'я людей. Тому ми з профспілковим комітетом порадилися про необхідність в поточній ситуації виводити на роботу весь колектив заводу. Було прийнято спільне рішення забезпечити критичну роботу цехів і підрозділів заводу і дати можливість зберегти себе робочим технічних професій, технічного персоналу, який не є в поточній діяльності вкрай необхідним. На сьогодні з майже 3,5 тисячі співробітників повний робочий день працюють близько 1,5 тисячі осіб (верстатники, зварювальники, виробники, інженери, конструктори, технологи, які забезпечують щоденний робочий процес). 800 чоловік до 3 квітня взяли відпустку за власний рахунок, 600 чоловік у тарифній відпустці і близько 100 співробітників працюють віддалено.
Ми безумовно розуміємо, що нашим людям складно сидіти в неоплачуваній відпустці. Тому прийнято рішення звернутися до міського центру зайнятості, щоб, у разі продовження надзвичайної ситуації на довгий період, наші працівники отримали виплати в розмірі 2 тисяч гривень відповідно до закону. Всі необхідні списки ми вже відпрацювали і надали ХМЦЗ. Йдеться про тих людей, які зараз пішли в тарифні відпустки і відпустки за власний рахунок.
- Вони будуть у відпустках весь час?
- Вони будуть працювати половину робочого часу в залежності від завантажень на тій чи іншій ділянці.
- Сьогодні в соціальних мережах опубліковано фото наказу. Такий наказ існує?
- Так, це цей наказ.
- У ньому йдеться, що співробітники до жовтня працюватимуть половину робочого часу ...
- Ні, не до жовтня, а на три місяці - до 1 липня. Щодо коментарів, які супроводжують цей наказ, то вони абсолютно недоречні: пропозиція така, що краще зупинити завод, всім заплатити 2/3 і розійтися, закрити підприємство. Тобто, пропонується довести підприємство до банкрутства, щоб за якийсь час отримати 2/3 зарплати. Як можна довести до банкрутства підприємство? Як можна не виконувати конкретні замовлення, які ми сьогодні маємо. Наші замовники - ПрАТ "Укргідроенерго", кошти - це кредити Європейського банку реконструкції та розвитку. У сумі - це контракти на 5,5 млрд грн. За ними ми працюємо з "Заводом "Електроважмаш": ми генеральний постачальник, а "Електроважмаш" у нас на підряді. Як можна все зупинити і не виконувати контракти? Ми будемо працювати!
- Чи всі працівники будуть працювати половину робочого часу?
- Нам необхідно на сьогодні, як мінімум, 1,5 тисячі робочих для виконання вже існуючих контрактів. Завод зобов'язаний їх виконати в зазначені терміни. Вони будуть працювати повний робочий день.
- У цьому наказі йдеться про зменшення обсягів виробництва? Про яке зменшення йдеться, наскільки воно істотне?
- Є припущення, що це можливо в силу відповідних обставин. На сьогодні поки що жоден з наших замовників, а це, як я вже сказав, "Укргідроенерго" і НАЕК "Енергоатом" (компанія, яка управляє атомними станціями України) не заявили про конкретне зниження за діючими контрактами.
- У наказі йдеться про затримку поставок комплектуючих в Україні з-за кордону ...
- На жаль, ми констатуємо, що поставки по імпорту з Європи поки зупинені. Зокрема, конденсатори (контракти з "Енергоатомом"), які ми виробляємо для атомних станцій - мільйонників, комплектуються трубками з нержавіючої сталі, які закуповуються в Італії. Сьогодні машини з Італії не виходять.
- Все затримки пов'язані з короновірусом?
- Так, заводи в Італії зупинені, відвантаження немає. Поки на наших складах є заділи і виробництво не зупинено. Але якщо дивитися хоча б на середньострокову перспективу, то нам потрібно реально розуміти, що може очікувати колектив заводу і як ми можемо допомогти співробітникам заводу не залишитися і без грошей і без роботи. Адже в цьому відповідальність керівництва!
- На скільки затримка з поставкою комплектуючих, наприклад на місяць-два, може бути проблемою, якщо кордони не будуть відкриті?
- Я б не хотів дивитися на найближчу перспективу дуже песимістично. На сьогоднішній день дирекція заводу адекватно оцінює ситуацію і приймає відповідні рішення, в тому числі і те, яке ми зараз обговорюємо. Це потрібно для того, щоб зберегти завод, забезпечити виробництво, виконати діючі контракти і максимально допомогти людям пережити цю пандемію.
- Якщо не буде необхідності в цьому наказі з 1 червня, то завод повернеться в звичайний режим роботи?
- Я прийду до вас напередодні 1 червня і доповім вам і харків'янам про ситуацію.
- Думаєте, що вам все-таки доведеться продовжувати карантин?
- Я сподіваюся, що спільними зусиллями ми переможемо і переживемо цю ситуацію, завод не буде зупинений, всі контракти будуть виконані, ми отримаємо оплату, заплатимо всі податки і дивіденди і все буде добре.
- В наказі теж відзначено неможливість збуту продукції за кордон через пандемію. Куди саме ви мали збувати продукцію?
- В цьому році з експорту у нас є європейські замовники - це Болгарія, Угорщина. Ми повинні були їм відвантажувати продукцію в найближчі півмісяця. На сьогодні ці країни закрили кордони. Тому: продукцію ми виробляємо, а чи буде можливість її відвантажити в термін, подивимося по ситуації. Схоже становище і з продукцією для Казахстану.
- Проплати по цим контрактам вже виконані?
- Аванси проплачені. За ці гроші ми закуповуємо всю сировину і матеріали. Всі контракти за термінами виконуються, але є питання по можливості відвантажень. Будемо приймати рішення по ситуації.
- У лютому облдержадміністрація говорила про низку переговорів з Узбекистаном, Таджикистаном, про можливі контракти, в яких буде задіяне ваше підприємство. Зокрема, йшлося про те, що контракт з Узбецькою АЕС повинен був забезпечити завантаженням ваше підприємство на 7 років. Про це також говорив Дмитро Кулеба в цій студії, на той момент він був віце-прем'єром. Можна про це докладніше?
- Так. Узбекистан прийняв рішення будувати першу атомну станцію. 4 блоки по 1 тис МВт в 2 етапи. Сьогодні вони визначають постачальника. "Турбоатом" також розглядається, як референтний виробник турбіни 1 тис МВт. Ми вели активні переговори, які тривають і зараз. Наша турбіна оцінюється, як пріоритетна. Вони хочуть саме нашу харківську турбіну-мільйонник поставити в Узбекистані, тому що у нас чудова референція: 20 наших мільйонників в роботі на протязі десятиліть - і за весь час жодної аварійної ситуації. Через посольство Узбекистану, МЗС Узбекистану і МЗС України, узбецькі енергетики вийшли на "Турбоатом" з проханням надати пропозиції по техніці і ціні. Ми дали свої пропозиції. Вони сказали, що наша пропозиція краще.
- Дмитро Кулеба говорив, що за цей контракт є дуже серйозна конкуренція з Росією ...
- Ми прекрасно розуміємо, що ринок турбін є конкурентним.
- Боротьба вже завершена чи ні?
- Якщо говорити конкретно по конкурентам з Росії, а це концерн "Силові машини", то технічна пропозиція "Турбоатома" набагато краща їх технічної пропозиції. І це перевірено роками: наша референція набагато краща.
- Що таке референція?
- Це досвід роботи, авторитет виробника. Це коли, наприклад, блок в експлуатації 20 років і до нього немає ніяких претензій.
- Коли ви очікуєте остаточного рішення?
- Все стало на паузу через короновірус. У найближчий місяць ми повинні були летіти в Узбекистан на відповідний форум. Я доповідав губернатору, що ми були в посольстві Узбекистану, презентували наші можливості, які були сприйняті дуже позитивно. Чекаємо завершення карантину, їдемо в Узбекистан, боремося за контракт - у нас є дуже хороші шанси його отримати. Сподіваємося, що це буде в цьому році. Узбекистан дуже активно займається цим процесом.
- ХОДА говорила про переговори з Таджикистаном про модернізацію Рогунської ГЕС, найбільшої ГЕС центральної Азії. Йшлося про шість агрегатів ...
- На Рогунській ГЕС проектна потужність 6 гідроагрегатів, одинична потужність одного - більш 600 МВт. Це дуже потужна станція. З цих шести, два гідроагрегати - це наше харківське виробництво. Турбіна - "Турбоатома", а генератор - "Електроважмашу". Мова йде про добудову ще 4-х агрегатів. Чесно кажучи, ми маємо технічну перевагу, оскільки станція побудована під наше обладнання. Ми працюємо в дуже тісному контакті з таджицькими партнерами. Більш того, коли в 2009 році чинний президент Таджикистану був в Харкові і на "Турбоатомі", він сказав, що наш завод - це рідний батько енергетики Таджикистану.
- Коли очікуєте рішення за цими контрактами?
- До кінця поточного року. Енергетики зацікавлені, але є звичайно цілий комплекс питань, в тому числі і щодо фінансування. Крім того, поруч, буквально через кордон, знаходяться китайські конкуренти. І вони пропонують не просто обладнання, а й фінансування, щоб за гроші Китаю була куплена китайська турбіна. Ми розуміємо, що Україна не може запропонувати кредит Таджикистану, щоб за ці гроші була куплена харківська турбіна. Тому нам, "Турбоатому" та "Електроважмашу", доводиться доводити свою життєздатність і конкурентність.
- Чи мають значення зараз особисті зустрічі?
- Звичайно. В цілому, в бізнесі світом править не капітал, а люди.
- Пандемія в цьому заважає?
- Безумовно, зараз ми не можемо спілкуватися.
- Хочеться запитати про захист ваших співробітників: маски, засоби дезінфекції. Забезпечуєте ви цим своїх працівників?
- Безумовно. Ми закупили безконтактні термометри, антибактеріальні лампи, пошили 10 тисяч масок ...
- У соцмережах були фотографії масок ...
- Це фейк, не наші маски. Також ми закупили понад 2 тисячі літрів антибактеріального засобу, 550 пар рукавичок, 70 настінних дезораторів. Крім того, прийнято рішення, яке внесено до колективного договору, про закупівлю 2-х апаратів ШВЛ. 16 квітня ці апарати будуть в Харкові, у нас на заводі. У нас є заводська поліклініка, де працює 30 лікарів. Апарати будуть прийняті на баланс поліклініки, але якщо буде потреба, то ми будемо їх передамо міським поліклінікам для порятунку життя харків'ян. На всі ці заходи "Турбоатом" витратив 2 млн 760 тис грн.
Від себе особисто і від сім'ї на заходи з протидії поширення короновіруса ми виділили 1 млн грн. За рішенням антикризового штабу за ці гроші був куплений необхідний мікроскоп.
- Ви довіряєте антикризовому штабу в розпорядженні коштами?
- Звичайно, це відкрита інформація, є перелік необхідного обладнання, який складався спільно з медичними медустановами. Є обласний штаб, куди входять губернатор, мер, харківські бізнесмени, які згуртувалися в боротьбі з пандемією. І це дуже правильно.
- Ці кошти ви внесли від себе і "Мегабанку"?
- "Мегабанк" буквально сьогодні оплатив рахунок у еквіваленті близько 60 тис євро.
- І що це за рахунок?
- Це також обладнання з того ж списку, який склали харківські медики. І наша честь і борг надати в цьому їм допомогу.
- Чи плануєте ви і надалі допомагати медицині Харкова?
- Якщо буде потрібно, то безумовно. Звичайно, я розумію, що допомога медицині потрібна завжди. І, за великим рахунком, саме короновірус підняв питання життєзабезпечення медицини як такої. Всім зрозуміло, що фінансування на сьогодні недостатнє.
- А чи відчуває бізнес підтримку від органів влади?
- Так звичайно. Зокрема, на останній сесії міськради завод звільнили від податків на землю, на нерухомість.
- Про яку суму йде мова?
- 4 млн. 800 тисяч грн.
- Сьогодні вранці на комісії НС Харківської міськради прийнято рішення в переходах метрополітену відкрити пункти прийому платежів "Мегабанку". Це якось пов'язано з вашою допомогою місту?
- Я акціонер "Мегабанку", тому не займаюся його щоденною роботою, не втручаюся в його оперативне управління. Я знаю, що було звернення міської влади до "Мегабанку" скоординувати зусилля по взаємодії з комунальними службами щодо забезпечення оплати за комунальні послуги в місті. "Мегабанк" в цьому напрямку зробив все необхідне, щоб забезпечити життєдіяльність комунальних підприємств.
- Цікавить ваша думка. На своєму сайті, на сторінках в соцмережах Міністерство соцполітики закликає всіх відмовитися від платежів у відділеннях банків і здійснювати їх в онлайн режимі. Це потрібно, щоб обмежити контакти між людьми і зберігати соціальну дистанцію. У нас є відео, де видно чергу в переході метро до пункту прийому платежів. І там більшість - це люди у віці. Як ви думаєте, чи вдасться в такому випадку зберегти цю соціальну дистанцію?
- Відповідальність за роботу комунальних служб несе міський виконком. І якщо він вважає за необхідне і просить нас частково відкрити точки прийому платежів, щоб ці ж люди похилого віку не їхали оплачувати комунальні послуги в трамваях, тролейбусах, а змогли зробити це ближче до свого дому, то ми не можемо не відреагувати на прохання міської влади.
- Але є заклик міністерства допомагати літнім людям оплачувати онлайн ...
- Я вам раджу запросити в цю студію голову правління "Мегабанка" Олексія Яценка і він вам більш детально розповість про масштабну програму банка у напрямку онлайн платежів, яка зараз активно втілюється в життя.
Запис ефіру можна переглянути тут