16 листопада 2020 року народний депутат України Богдан Торохтій на своїй фейсбук-сторінці опублікував ще одне звернення стосовно АТ "Турбоатом".
Зважаючи на таку увагу до підприємства, пропонуємо пану Торохтію відвідати флагман українського машинобудування АТ "Турбоатом" (м. Харків) й на власні очі побачити, як працює підприємство: ознайомитися з виробництвом турбін, конструкторськими, технологічними та фінансовими процесами, колективом підприємства, що допоможе сформувати об’єктивну оцінку і більше не висловлювати однобокої та необґрунтованої позиції.
"Турбоатом" має контракти, термін виконання яких перевищує п`ятирічний, оскільки підприємство виготовляє своє обладнання повним циклом, від проєктування до монтажу на станції. Це є унікальна, одинична продукція, і переносити на "Турбоатом" модель роботи серійного виробника - не можна.
За підсумками 2019 року чистий прибуток АТ "Турбоатом" склав 314,065 млн грн, за 9 місяців 2020 року – 207,483 млн грн. Це фактичні показники результатів діяльності товариства.
Зауважимо, що фінансовий план - це документ, який розробляється підприємством для планування фінансових показників на наступний рік й не враховує можливих форс-мажорних обставин.
З березня 2020 року в Україні було введено режим карантину, і підприємство понад 5 місяців працювало за скороченим графіком роботи. Крім того, у 2019-2020 роках значно підвищувалися ціни на енергоносії, що вплинуло на собівартість продукції; відбувались значні коливання курсу валют, що впливало на фінансовий результат товариства у бік як збільшення, так і зменшення доходів; на законодавчому рівні підвищувалась мінімальна заробітна плата.
Фінансовий результат - це прибуток або збиток, який отримує суб'єкт, що господарює, внаслідок своєї господарської діяльності, й визначається він за звітний період, а саме – рік.
АТ "Турбоатом" є прибутковим за результатами своєї багаторічної діяльності. Протягом 2010-2019 років товариством було отримано чистий прибуток у розмірі 6,63 млрд грн перераховано у державний та місцевий бюджети 6,93 млрд грн, у тому числі дивідендів та частини чистого прибутку на державну частку на загальну суму 2,94 млрд грн, за 9 місяців 2020 року - понад 207,4 млн грн.
Щодо надання коштів АТ "Турбоатом" у заставу, які розміщені на депозитних рахунках в АТ "Мегабанк", то вони напряму пов’язані зі строком дії виданих банком гарантій на користь ПрАТ "Укргідроенерго".
Договори гарантій є обов’язковими вимогами контракту, згідно з якими Європейський банк реконструкції та розвитку та Європейський інвестиційний банк проводять оплату за контрактами, укладеними між АТ "Турбоатом" та ПрАТ "Укргідроенерго".
Гарантії регулюються уніфікованими правилами для гарантій на вимогу, "видання Міжнародної торговельної палати № 758".
Крім того, умовами контрактів передбачено, що заставою виданих міжнародними банками гарантій є тільки грошові кошти. Якби "Турбоатом" не виконав цих вимог, підприємство не допустили б до участі в тендері.
Строки застави майнових прав залежать від строків надання банківських гарантій, які, у свою чергу, залежать від термінів виконання умов контракту. Враховуючи довгий цикл виробництва продукції, термін виконання контрактів вже перевищує 5 років.
За роз`ясненнями щодо вищевказаних умов контракту пан Торохтій має право звернутися до офісу ЄБРР в м. Лондон (Англія).
Заява щодо прямих збитків, нанесених АТ "Турбоатом" в результаті чинної різниці між процентними ставками за депозитними та кредитними договорами, є необґрунтованою.
Процентна ставка за наданими "Турбоатому" кредитними коштами визначалася банками-надавачами. Підприємство постійно проводить роботу щодо зниження процентної ставки за користування кредитними коштами.
Процентна ставка на розміщення коштів на депозитних рахунках "Мегабанку" здійснювалась на ринкових умовах і завжди була і є вище, ніж на банківському (фінансовому) ринку.
Протягом 2007-2019 років фінансово-господарська діяльність товариства неодноразово перевірялась контрольними органами, що документально відбито у відповідних актах.
Відносно кредиторської заборгованості: станом на 30.09.2020 рік враховується заборгованість за розрахунками з бюджетом у сумі 16,6 млн грн, за розрахунками зі страхування в сумі 3,4 млн грн, за розрахунками з оплати праці в сумі 14,0 млн грн. Зазначена заборгованість є поточною, строк її погашення у звітному періоді не настав. Вона погашена підприємством по строкам сплати. Заборгованість за одержаними авансами в сумі 697 млн грн буде погашена при відвантаженні продукції по строкам згідно з умовами договорів, тобто зазначені кошти вже були використані товариством на виконання своїх зобов`язань за укладеними контрактами.
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги за даними фінансової звітності складала:
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги складала:
Вищенаведена динаміка зростання дебіторської заборгованості поряд з незначним збільшенням кредиторської свідчить, що товариством за власні кошти здійснювались виплата заробітної плати, придбання матеріалів, оплата комунальних послуг та податків при відвантаженні продукції.
З метою отримання дебіторської заборгованості підприємство проводило і постійно проводить роботу з контрагентами.