За сумою потужностей атомних станцій Україна посідає восьме місце у світі серед невеликої кількості країн, які взагалі володіють атомною енергетикою. Для України ця енергетична галузь завжди мала велике значення не тільки в плані отримання власної енергії, а й в плані власних ресурсів для будівництва та обслуговування електростанцій вітчизняним виробником, що передбачає розвиток економіки й реальні робочі місця в країні.
Про роль "Турбоатома" в українській атомній енергетиці розповів генеральний конструктор АТ "Турбоатом" Євген Левченко.
Частка атомної електроенергії в загальному обсязі виробленої електроенергії в Україні (інші види - гідро, теплова, сонячна, вітряна, біо) - в середньому на рік 55 %, коливається від 50 до 70 % в осінньо-зимові періоди. Це величезна частка. Більш ніж половина енергії, що випускається - атомна. На атомній енергетиці ґрунтуються можливості економіки країни. За показником частки атомної енергетики в обсязі всієї вироблюваної електроенергії Україна посідає третє місце у світі. Деякі країни, які йшли шляхом закриття АЕС, зараз переосмислили, в тому числі Німеччина. Франція навпаки - займається розвитком атомної енергетики, будівництвом нових блоків. Старе обладнання повинно змінюватися на нове, сучасне.
В Україні - чотири АЕС: Южно-Українська, Хмельницька, Рівненська і Запорізька, найбільша в Європі, на якій шість блоків по 1000 МВт. На цих АЕС працює 15 енергоблоків, з них 13 блоків - з мільйонниками, два блоки по 440 МВт.
На 10 блоках встановлено 12 турбін "Турбоатома", на п'яти - турбіни, виготовлені "Силовими машинами" (РФ).
Всього у світі - 20 блоків-мільйонників з нашими турбінами, з них 8 - в Україні. Перший мільйонник експлуатується з 1982 року на ЮУАЕС.
Роль "Турбоатома" в атомній енергетиці країни - значна, але і висока відповідальність за надійну й ефективну експлуатацію турбін АЕС. Ці обставини й ставлять завдання перед підприємством.
Перше - необхідно супроводжувати успішну і надійну експлуатацію турбін, що працюють, на робочих блоках. Це інженерно-технічний супровід експлуатації. Харківські турбобудівники забезпечують супровід і виконання ремонтів турбін.
Друге завдання, більш важливе і складне технічно, - модернізація турбін, що діють. Протягом багатьох років нові блоки не будувалися, вводилися і добудовувалися теперішні. Близько 15 років ми модернізуємо наші турбіни, встановлені на блоках АЕС. Турбоатом виступає з пропозиціями щодо оптимізації та підвищення ефективності роботи турбін діяльних блоків. Ми генеруємо конструкторсько-технологічні ідеї, пропонуємо замовнику для підвищення ефективності роботи: надійність, економічність і продовження ресурсу. Атомники займаються продовженням термінів експлуатації чинних блоків. На старому обладнанні це неможливо. Ми оновлюємо і модернізуємо своє турбінне обладнання. Термін служби блоку продовжується на 10-20 років.
Третє - імпортозаміщення. За програмою модернізації ми з НАЕК "Енергоатом" активно співпрацюємо. Зараз ми працюємо відповідно до підписаної програми модернізації устаткування, яка стосується всіх 15 блоків і діє до 2024 року.
Найбільша робота - заміна конденсаторів турбін, які працюють неефективно. Розробили нові конденсатори блочно-модульного виконання з корозійностійких матеріалів. Установка нових конденсаторів дозволяє оптимізувати роботу блоку, підвищити потужність блоків на 20 МВт кожний, в літні періоди - на 50 МВт. Це феноменальний результат. Уже замінили конденсатори на 6 з 15 блоків і ми продовжуємо рухатися у цьому напрямку. Ця робота була відзначена Державною премією України в галузі науки та техніки у 2018 році.
Крім того, міняємо конденсатори приводних турбін. Вже на трьох блоках поміняли конденсатори, що раніше були поставлені підприємствами РФ.
Наступна велика робота, ведеться з минулого року - модернізація проточних частин циліндрів турбін. За тією ж програмою модернізації. Встановлено нову проточну частину циліндра високого тиску з новими лопатками на блоці № 2 Южно-Української АЕС, що дозволило підвищити потужність на 20 МВт.
Заслуга заводу ще й в тому, що ми забезпечуємо модернізацію елементів проточної частини на чинних роторах, що дозволяє мінімізувати витрати. Іноземні компанії пропонують у своїх рішеннях заміну роторів, що істотно збільшує вартість таких проєктів. "Турбоатом" надає ефективні рішення з мінімальним об'ємом заміни.
Якщо говорити про імпортозаміщення, нагадаю, що в Україні - п'ять турбін-мільйонників виробництва РФ. На прохання "Енергоатому" ми розробили нові робочі лопатки з титанового сплаву. Раніше "Турбоатом" взагалі з титаном не працював. Розроблений нами проєкт робочої лопатки, дозволив поліпшити експлуатаційні характеристики: гарантований ресурс роботи підвищився зі 100 тисяч до 160 тисяч годин. З 2015 року освоїли виробництво та поставляємо робочі лопатки для заміни під час ремонтів, оскільки ресурс у 100 тисяч годин для них уже підійшов. Всього таких лопаток - 40 рядів на турбінах п'яти блоків, 19 рядів із них ми вже замінили.
Під час роботи з'ясувалося, що треба замінити лопатки не тільки на п'ятому ступені (титанові), але і на третьому. Минулого року ми підготували проєкт заміни й для третього ступеня, розробили та запропонували замовнику поміняти й четверту. Це збільшить надійність експлуатації та зменшить витрати на ремонти.
Крім того, наші конструктори розробили кріплення корпусів реакторів, раніше це не вироблялося в Україні. Ми також готові до виробництва устаткування для ЦСВЯП (централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива).
Окремо варто відзначити, що все це робиться "Турбоатомом" без будь-яких преференцій, як українського виробника, беручи участь у тендерах на закупівлю на загальних підставах.
На сьогодні у "Турбоатома" чинних контрактів з НАЕК "Енергоатом" - на суму 2,375 млрд грн. Частина робіт вже виконана, продукція відвантажена, за частиною контрактів досі триває робота. Все просувається згідно з планами енергетиків. Все, крім оплати.
Уже виготовлено і відвантажено продукції на 1,9 млрд грн. "Енергоатом" винен "Турбоатому" близько 750 мільйонів за умовами договорів, терміни оплати за якими вже настали. А якщо додати до цієї суми кошти, які ми маємо отримати за вже відвантажену продукцію, то борг сягне 900 млн грн. Той мільярд, який ми вже отримали, теж надходив із затримками. Це стримує наші можливості просуватися далі.
Проблема полягає в тому, що, як ми знаємо з публікацій у ЗМІ, борг перед НАЕК "Енергоатом" у НЕК "Укренерго" та ДП "Гарантований покупець" - 30 млрд грн. Рішення НКРЕКП про розподіл коштів для погашення заборгованості перед виробниками електроенергії було прийнято. До того ж Кабінет міністрів узяв управління "Енергоатомом" на себе. Все це вселяє оптимізм, що ситуація вирішиться. В іншому випадку українську атомну енергетику і виробників продукції для неї очікують подальші труднощі. Тому, проблему погашення наявних боргів і оплати продукції за договорами необхідно вирішувати в терміновому порядку.