У програмі "Віддзеркалення" відбулася презентація книги "Турбоатом. Міць, якість, надійність"

17.11.2021

17 листопада у телевізійній програмі "Віддзеркалення" була презентована книга "Турбоатом. Міць, якість, надійність" видавництва "Раритети України".

Видання книги у випуску програми "Віддзеркалення" представляли генеральний конструктор АТ "Укренергомашини" (раніше "Турбоатом") Євген Левченко та головний редактор видавництва "Раритети України" Андрій Корнєв.

Метою проекту "Раритети України" є висвітлення української культури, звертаючись до історичного та творчого спадку відомих діячів. Книгу цієї серії створено з наміром показати архітектуру, події, людей. За словами редактора видавництва Андрія Корнєва, серію присвячено визначним архітектурним спорудам Харкова. "Театри, філармонія, деякі виші, втім постійно виникала думка, що місто славиться ще й своєю промисловістю, серед яких є містоформувальні підприємства, такі як "Турбоатом", - сказав Андрій Корнєв. Він також відзначив, що перша будівля заводу виконана у стилі конструктивізму, хоч і збудована за проєктом американської корпорації, має свої особливості. "Американці пропонували виконати все у металевих конструкціях, зокрема каркас будівлі, - розповів редактор видавництва, - але харків'яни вирішили замінити метал на залізобетон, маючи досвід його використання під час зведення Держпрому. І зрештою ми маємо промислову пам'ятку конструктивізму".

У книзі зображено історію створення підприємства, основні напрямки його виробництва та людей, які допомагають будувати енергетичну незалежність України.

"Ця книга допомагає нам у роботі, - сказав Євген Левченко. - По-перше, працівники заводу пишаються, що працюють та працювали на ньому, що знаходиться він у нашому рідному місті Харкові. Ми пишаємося, що можемо представляти Харків та Україну на міжнародній арені". Він додав, що успішність заводу в якості продукції, що виробляється. "Наша продукція переважає інші зразки насамперед за технічними показниками, а також за ціною, що дозволяє "Укренергомашинам" перемагати у світових та українських тендерах. Ще однією складовою успіху є колектив, який має творчу наснагу виробляти передове обладнання для будь-яких потреб енергетики", - підсумував Євген Левченко.

Також за думкою генерального конструктора підприємства, важливим аспектом є співпраця з наукою. "В різних проектах ми взаємодіємо з академічними та освітніми інститутами, серед яких Інститут проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного НАН України, з яким ми розв'язуємо питання стосовно енергетичного та турбінного обладнання, Фізико-технічний інститут НАН України, який допомагає нам у питаннях атомної енергетики, НТУ "Харківський політехнічний інститут", Харківський національний аерокосмічний університет "ХАІ" тощо", - зазначив Євген Левченко.

Згадав генеральний конструктор і різні важкі часи (мораторій на АЕС, 90-і роки), але ніколи завод не зупиняв свою роботу навіть у найскрутніші періоди історії. "Наш завод завжди йшов уперед, це значна риса характеру турбобудівників. І насамперед це стосується створення нових зразків, робота над якими проводиться постійно", - додав він. Однією з таких інновацій стала програма імпортозаміщення, яка підтримується Урядом України. "Тут варто згадати розробку лопаток з титанового сплаву для турбін АЕС, які до цього в нашій країні ніколи не вироблялись. Завдяки роботі наших інженерів та науковців нам вдалося досягти потрібного результату й в рекордно стислі терміни ми освоїли виготовлення цих лопаток. Наразі вони успішно працюють на 5 блоках трьох атомних станцій України", - сказав Євген Левченко.

Випуск програми "Віддзеркалення"