АТ "Укренергомашини" постійно підтримує молодь, розуміючи наскільки вона важлива для подальшого розвитку підприємства. Активні програми підтримки молоді створені саме з цією метою. Кореспондент пресслужби АТ "Укренергомашини" поспілкувався з одним з молодих та перспективних працівників, який став одним з перших переможців заводського конкурсу "Молода людина року"
Про Різу Шерфедінова, заступника головного конструктора парових турбін і генераторів, на підприємстві знають майже всі, хто так чи інакше пов’язаний з науковою діяльністю в області турбінобудування.
З березня 2011 року, після працевлаштування на завод, Різа пройшов трудовий шлях від інженера–конструктора до заступника головного конструктора парових турбін і генераторів. За його безпосередньої участі, в рамках програми імпортозаміщення, розроблені та освоєні у виробництві робочі лопатки останніх ступенів роторів низького тиску турбін К-1000-60/3000 з титанового сплаву для Південноукраїнської, Хмельницької та Рівненської АЕС.
У 2020 році його заслуги були відзначені Премією Президента України для молодих вчених, яку він отримав разом зі своїми колегами.
Мене зустрів приємний та усміхнений молодий чоловік, в якому одразу можна розпізнати освічену людину – видав проникливий та розумний погляд. На столі мого співрозмовника, збоку, були акуратно розкладені технічні книги з діаграмами, розрахунками та іншою технічною інформацією. Спершу хотілося познайомитися, тому я спитав про те, як доля пов’язала його із заводом.
"Після закінчення Харківського авіаційного інституту я працевлаштувався на Завод ім. Малишева, до конструкторського бюро. Робота була доволі рутинною та особливого наукового інтересу не мала. Від знайомих дізнався, що на тоді ще "Турбоатомі" доволі прогресивні технології та розвинений науковий підхід до створення продукції. Це мене зацікавило, і так я опинився на підприємстві", розповідає Різа.
Влаштувавшись на "УЕМ" його взяли до сектору розрахунків на міцність роторів та робочих лопаток (група перспективних розробок) СКБ "Турбоатом", де він безпосередньо займався останніми ступенями парових турбін великої потужності. Саме це й викликало неабиякий інтерес у молодого вченого, і він поринув у роботу. Серед його задач були термогазодинамічні розрахунки робочих лопаток останніх ступенів парових турбін з подальшим виконанням розрахунків на міцність та розробкою нових лопаток.
Різа зазначає, що завдяки колективу та наставникам, зрозуміти новий для себе матеріал було легше, оскільки для вказаних розрахунків, крім міцності, враховуються також газодинаміка та термодинаміка, і запевняє, що різниця між двома заводами була колосальна. "Коли я вперше потрапив на "УЕМ" я помітив значну різницю у підходах до вирішення задач, у нас він набагато наукомісткий", зазначає він.
"2014 року, коли розпочалася програма імпортозаміщення, була поставлена задача розробити та виготовити лопатки з титанового сплаву для останніх ступенів циліндрів низького тиску турбін К-1000-60/3000, які експлуатуються на трьох українських АЕС: Рівненській, Хмельницькій та Південноукраїнській. Перший монтаж виготовлених на нашому підприємстві нових лопаток відбувся 2018 року. На даний момент виготовлено та успішно експлуатується 21 ряд, що складається з 92 лопаток", говорить Різа Шерфедінов.
Конструкторами заводу було виконано всі проєктно-конструкторські роботи (газодинамічні розрахунки, розрахунки на міцність, вібрацію, випуск креслень робочих лопаток з комплектуючими, технічні умови).
На запитання про те, що він відчув, отримавши повідомлення про отримання Премії, Різа скромно посміхнувся. "Переді мною та моїми колегами була поставлена задача взяти участь у конкурсі, для чого була створена робоча група з конструктора, технолога та металознавця. Завдяки науковим, конструкторським та технологічним досягненням нашого підприємства була написана наукова робота", ділиться Різа.
Причиною такого успіху в науковому та виробничому середовищі Різа вважає колектив: "Всі інноваційні рішення, що впроваджуються на заводі при розробці та виробництві турбін, все це завдяки людям. Колектив - основа підприємства".
Про складнощі під час виконання роботи, мій співрозмовник говорить з філософською спокійністю, справедливо помічаючи, що будь-яка нова задача має свої складнощі. Але у розрахунках головне – правильно аналізувати, оскільки отримавши результат, можна стикнутися з нерозумінням того, що з ним робити.
"При пусках турбін з нашими новими розробками завжди присутнє легке хвилювання, але ми завжди впевнені у правильності прийнятих при проєктуванні рішеннях", зазначає Різа.
Сам процес проектування починається із запиту на створення нової турбіни або модернізації наявної. Наступним етапом виконуються теплові розрахунки: прораховується проточна частина, теплові схеми, які потім передаються до конструкторських відділів за для опрацювання конструктивних елементів турбін. Далі конструктори на підставі наших розрахунків створюють ескізи моделі для виконання вивірених розрахунків. Якщо все добре, то випускаються креслення, за якими виробництво вже виробляє обладнання для турбін ТЕС та АЕС.
"Початок повномасштабного вторгнення росії я зустрів у аеропорту Будапешта, в очікуванні рейсу додому – повертався з відрядження. Рейс скасували, тому довелося затриматись на якийсь час в Угорщині", згадує Різа.
Працювати доводилося під обстрілами, як і всім на підприємстві та у місті цілому. Варіант кудись поїхати навіть не роздивлявся.
"Складнощі завжди є, але треба знаходити в собі сили долати перепони. Тоді все буде вдаватися", вважає мій співрозмовник.
"Враховуючи сучасні тенденції у світовій енергетиці на попит електроенергії, я впевнений в подальшому розвитку нашого підприємства, адже яким би чином не розвивалися альтернативні джерела енергії, наявні (у вигляді теплової та атомної енергетики) досі є оптимальнішими з точки зору вартості та ефективності. Тому я хочу побажати подальшого розвитку нашого підприємства і не зупиняючись рухатися тільки вперед", заключив Різа Шерфедінов.